Sık Sorulan Sorular

Ortak Dersler ne demek?

Ortak Dersler, tüm üniversite bölümlerinde fakülte ve meslek yüksekokulu farkı gözetmeksizin, aynı olan bazı derslerin tek bir sistem üzerinden öğretimin gerçekleştirildiği ve Türkiye'de ve Dünya'da bir çok üniversitede uygulanmakta olan bir sistemdir. Bu bağlamda tüm fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında okutulmakta olan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojileri dersleri bu çatı altından yürütülmektedir.

Sisteme nasıl erişebilirim?

Sisteme http://od.usak.edu.tr adresinden, kullanıcı girişi yaparak erişebilirsiniz. Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari web tarayıcıları ile sorunsuz şekilde siteye giriş yapabilirsiniz. Siteye giriş yapabilmek için kullanıcı adınız öğrenci numaranız, şifreniz ise öğrenci işleri bilgi sistemine giriş yaptığınız şifrenizdir. Siteye giriş yaptığınız andan itibaren duyurular gelmektedir, altında da  aldığınız dersler karşınıza listelenir. Sisteme giriş yapmayan bir öğrencinin derslerini takip etmesi mümkün değildir. Ders programına bakarak, hangi numaralı sanal sınıfların size ait olduğuna mutlaka bakınız. Örneğin ders programında "AİİT-SS35" yazan bir öğrencinin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinin 35 numaralı sanal ders alanına girmesi gerekmektedir.  Ders programında ilan edilen saatte sisteme girerek, canlı derse katılabilir, ders öğretim elemanıyla canlı iletişim kurabilirsiniz.

Mobil cihazlar aracılığı ile sisteme nasıl erişebilirim?

Sisteme android ve iOs kullanıcıları Adobe Connect uygulaması ile erişebilirler.
Android için https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.adobe.connectpro&hl=tr
iOs için https://itunes.apple.com/tr/app/adobe-connect-mobile/id430437503?mt=8 bağlantılarından uygulamayı indirebilirsiniz.
Uygulamayı indirdikten sonra sanal sınıf bağlantısını kopyalayıp uygulamayı yapıştırarak ilgili derse ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifremi bilmiyorum?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerimiz için kullanıcı adları öğrenci numaraları, şifreleri ise OBS öğrenci işleri şifreleridir. Yabancı uyruklu öğrenciler için şifreler farklı olabilmektedir. Parolanızı https://kimlik.usak.edu.tr/ogrenci adresinden sıfırlayabilirsiniz.

Kullanıcı adım ya da şifremi doğru giriyorum ama oturum açamıyorum?

Bu durumda eğer kullanıcı adınız 0 (sıfır) ile başlıyorsa sıfırı kaldırıp giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Şifreler varsayılan olarak OBS (Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi) şifrenizdir. Bu şifreler gerekmedikçe değiştirilememektedir. Eğer OBS şifrenizi yeni değiştirdiyseniz, eski şifrenizi girmeyi denebilirsiniz. Kullanıcı adı ya da şifre konusunda sıkıntı çeken öğrencilerimiz https://kimlik.usak.edu.tr/ogrenci adresinden parolarını değiştirmeyi deneyebilirler. Buradaki şifrenizi değiştirdiğiniz anda Uşak Üniversitesi bünyesindeki tüm parolalanızın etkileceğini unutmayınız.

OD sistemine bağlanabiliyorum ama sanal sınıfa giremiyorum?

Eğer http://od.usak.edu.tr adresine kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabiliyorken, Connect ortamına geçtiğinizde sanal dersleri canlı olarak izleyemiyor ve kullanıcı adı şifre hatası alıyorsanız https://kimlik.usak.edu.tr/ogrenci adresinden parolanızı güncelleyebilirsiniz.

Uşak Üniversitesine yeni kayıt oldum, kullanıcı adı ve şifremle giriş denedim ancak giriş yapamadım, ne yapmam gerekiyor?

Ek yerleştirme, dikey geçiş, yatay geçiş, yabancı uyruklu vb. öğrenciler ile şifresini unutmuş olan öğrenciler UZEMYO'ya başvurabilir ya da  Uşak Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığına giderek Active Directory sistemine kayıt olmak istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Sisteme kayıt için gerekli bilgiler; Öğrenci numarası, TC kimlik numarası, İsim, Soyisim, E-posta, Fakülte veya MYO, Bölüm, Telefon, Şehir.

Muaf olduğum dersler yine görünüyor!

Ortak Dersler sistemi muaf olan öğrencileri bilemez. O nedenle bu durumda olan öğrenciler muaf oldukları dersleri takip etmekle yükümlü değillerdir.

İkinci, üçüncü ya da dördüncü sınıf öğrencisiyim kaldığım dersler ne olacak?

Alttan dersi olan öğrenciler yine bu sistem üzerinden derslerini takip etmekle yükümlüdürler. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Bilgi Teknolojileri, Türk Dili ve Yabancı Dil derslerinin bir ya da daha fazlasından kalmış olan öğrenciler ortak dersler sistemini kullanarak öğrenimlerine devam edebilirler. Bu öğrenciler sisteme giriş yapamıyorlarsa UZEMYO’ya şahsen başvurarak sisteme kayıt olmalıdırlar.

Derslere katılım zorunlu mudur?

Derslere katılım zorunlu değildir. Canlı derste yoklama alınmamaktadır. Ancak öğrencilerin derse girip girmedikleri, sistem üzerinden ders içeriklerini bilgisayarlarına indirip indirmedikleri kayıt edilmektedir. Ders öğretim elemanı dersleri takip eden öğrencilerin listesini talep edebilir ve ders öğretim elemanı canlı derse kimlerin katıldığını ya da katılmadığını görebilmektedir. Dolayısıyla canlı derslere katılmak sizlerin menfaatine olacaktır.

Dersler kayıt edilmekte midir?

Evet, canlı dersler kayıt altına alınmaktadır. Canlı yapılan tüm oturumlar sesli ve görüntülü şekilde kayıt altına alınmaktadır. Öğrencilerin sisteme öğrenci numaraları ile giriş yaptıkları için hangi öğrencinin hangi derse, hangi saatte giriş çıkış yaptığı kayıt altına alınmaktadır. Sistem resmi bir site olduğu için öğrencilerin yazışmalarında resmi bir ortamda olduklarını unutmamaları gerekir. Connect sanal sınıf ortamındaki sohbet bölümü üzerinden öğretim elemanı ile anlık iletişim kurabilirsiniz. Ortak Dersler sisteminde Uşak Üniversitesi Öğrenci Disiplin Yönetmeliği aynen geçerlidir.

Canlı derslere giriş için minimum sistem gereksinimleri nedir?

Canlı dersleri sorunsuz takip edebilmeniz için, hızlı bir internet bağlantısı (En az 1Mbit) ve Flash Player v10+ yüklü bir web tarayıcı önerilir. Flash Player’ı www.adobe.com sitesinden indirebilirsiniz. Ayrıca sesleri daha iyi dinleyebilmeniz için kulaklık kullanmanız tavsiye edilir.

Canlı dersleri nereden takip edeceğim?

Canlı dersleri izlemek için yurdunuzun internetini, okulda koridorlarda bulunan bilgisayarları, fakültelerdeki bilgisayar laboratuvarlarını, eğer laboratuvarlar kapalı ise güvenlik yetkililerinden açılmasını talep edebilirsiniz. Uşak Üniversitesinin bina içlerinde kablosuz ağ bağlantısı mevcuttur. Kablosuz ağ bağlantısı vasıtasıyla kendi dizüstü bilgisayarınız, netbook ve diğer mobil cihazlarınızla sisteme erişebilirsiniz. Canlı dersleri cep telefonlarınız üzerinden de canlı olarak izleyebilirsiniz. iPhone, iPad için Apple Store’da Adobe Connect programını indirip kullanabilir yine Android işletim sistemli cep telefonlarınız için Google Play Android Market’ten Adobe Connect uygulamasını indirip kullanabilirsiniz. Blackberry mobil cihaz kullanıcıları App World’den Adobe Connect programını cihazlarına yükleyip kullanabilirler. Canlı dersi izleyemiyorum, hiçbir şey açılmıyor! Canlı derslerin yapıldığı sanal sınıf platformu Flash tabanlı bir sistem olduğu için, bilgisayarınızda Flash Player uygulamasının güncel versiyonunun yüklü olduğundan emin olun. Eğer yüklü değilse mutlaka www.adobe.com adresinden yükleyiniz, aksi takdirde hiçbir canlı dersi takip edemez, hiçbir eski video kaydını izleyemezsiniz.

Dersi kaçırdım, izleyemedim. Tekrarını nasıl izleyebilirim?

Kaydedilen derslerin video kayıtları, en geç 1 hafta içerisinde http://od.usak.edu.tr adresinde, ilgili dersin alanına eklenir. Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaparak izleyebilirsiniz. Bazı durumlarda öğretim elemanınız ders yapmayabilir, dolayısıyla video kaydı da olmayabilir.

Kayıtlı videoları bilgisayarıma kaydedebilir miyim?

Hayır. Videoları kaydedemezsiniz. Videolar sadece çevrimiçi (online) olarak izlenebilmektedir.

Sınavlar nasıl yapılacak?

Vize ve final sınavları akademik takvimde sizlere ilan edilen tarihte, yazı normal sınıflarda yüz yüze yapılacaktır. Ders öğretim elemanın görüşleri doğrultusunda yazılı ya da çoktan seçmeli (test) şeklinde olabilir. Online sınav yapılmayacaktır. Ortak ders sistemi olduğu için aldığınız tüm ortak derslerin sınavı aynı anda yapılacaktır.

Bu dokümanı okudum ama yine de benim sorularım var!

Bu dokümanda yazanlar sizi aydınlatmadı ise bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. ortakdersler@usak.edu.trUzm. Erdi Okan YILMAZ

Sistem Yöneticisi

Last modified: Tuesday, 24 December 2019, 4:47 PM